Jak poznáte atopický ekzém?

Vyskočily vám na těle flíčky a ani po několika dnech nezmizely. Svědí to. Je to atopický ekzém nebo není? Pokud si nejste jistí, je dobré i drobné změny na kůži konzultovat s lékařem, ten velmi brzy odhalí, zda se o atopický ekzém jedná, či nikoliv.

I před tím však můžete vypozorovat pár signálů, které naznačí, zda se o atopii jedná. Na kůži se většinou objeví vyrážka, červená, někdy i vodnatá. Často doprovázená pupínky nebo puchýřky, které mohou vytvářet skupinky. Na povrchu těchto uskupení bývají i šupiny a oděrky ze škrábání nebo hrubá ložiska s oděrkami a strup.

Nejběžnějším místem výskytu se liší podle věku. U kojenců to bývá nejčastěji obličej, končetiny a trup. Děti předškolního a školního věku trápí ekzém nejčastěji v loketním ohbí, podkolenních jamkách, krku a obličeji. U dospělých jsou místa totožná s těmi dětskými. Někdy se však mohou objevit pouze menší ložiska kolem rtů a na rukou, která silně svědí.

Typickým příznakem je svědění a suchá kůže. To postřehneme téměř okamžitě u sebe i u dětí. Na to je nejlepší používat několikrát denně vhodný krém. Jaký vybrat, jak a kdy se mazat, to najdete v našem dalším článku.

Nezapomínejte, že svědění a vyrážka se stále vrací. Tomuto vzplanutí se říká flare. Určení diagnózy ale přenechte na kožním lékaři. Při návštěvě vás prohlídne, je nutné, aby viděl, jak kůže vypadá a také se vás bude ptát na rodinnou anamnézu – výskyt ekzému v rodině. Neváhejte tedy při podezření na ekzém lékaře navštívit. Mezitím si můžete poslechnout rady odborníků v našich vzdělávacích modulech, kde se dozvíte více informací nejen o příznacích, ale i léčbě.

Co by dalšího jsme pro vás připravili?