Jak vybrat a používat sunscreeny u dětí s atopickým ekzémem

I když je krátký opakovaný pobyt na slunci pro některé děti s atopickým ekzémem určitý způsob léčby jejich onemocnění, musíme kůži, která není pokrytá oděvem, chránit opakovaným nanášením ochranných přípravků – sunscreenů.

Promazávání

Kojence s atopickým ekzémem přímému slunci nevystavujeme. Jistotou je lehký oděv z tenké bavlny, který zároveň zabrání dítěti ve škrábání. Nechráněnou kůži kojence i v polostínu ošetřujeme minerálním sunscreenem.

U batolat expozici slunci začínáme postupně několika minutami a opatrně dávku zvyšujeme, do maximální dávky 1 hodina.

Doporučení: Dítě se při opalování nesmí zapotit. Proto je vhodné, pokud s dítětem nepobýváme u čisté řeky, jezera, nebo u moře instalovat na zahradě bazének, vaničku nebo stříkací hadici se studenou vodou, kde se dítě může podle potřeby ochlazovat.

Co jsou sunscreeny neboli opalovací krémy

Jsou to látky, které ochraňují struktury a funkce lidské kůže před poškozením UV zářením. Hlavní součástí sunscreenu je ochranný filtr. Je to látka, která musí absorbovat, odrážet nebo rozptylovat UV záření. O výběru vhodného sunscreenu je vhodné poradit se s dětským nebo kožním lékařem, který má dítě v péči. Obecně lze doporučit nákup těchto prostředků v lékárně. V současné době jsou dostupné sunscreeny, na kterých je již vyznačeno, že jsou vhodné pro citlivou, dětskou a atopickou pokožku.  Pro starší kojence a batolata je vhodné používat sunscreeny s čistými fyzikálními (minerálními) clonami, které neobsahují chemické filtry. O něco hůře se roztírají a na pokožce je po aplikaci vidět jemný bílý film, tvořený mikronizovanými anorganickými prášky, ale jsou dobře tolerované citlivou atopickou pokožkou, i když v prvých dnech používání mohou kůži mírně vysušovat.

Pro větší děti je pestrý výběr chemických sunscreenů s kvalitními filtry. Vždy kupujeme jen ty výrobky, které jsou pro děti určené. Ekzematická kůže lépe snáší formu mléka, spreje nebo lehkých krémů než olejů a příliš mastných krémů. Vhodné jsou i nové aplikační formy, např. opalovací mlha a opalovací pěna pro děti.

Doporučení: Všechny moderní opalovací prostředky již obsahují filtry proti UV-B i proti UV-A části ultrafialového záření. Výše ochranného faktoru (SPF) proti UV-B je vyznačena číslem. Pro citlivou dětskou pokožku je vhodné kupovat sunscreeny SPF 50+.

Testování nového krému

Po zakoupení sunscreenu vyzkoušíme jeho toleranci u dítěte s ekzémem nejprve 3 dny na malém kousku kůže bez slunění. Pokud se neobjeví reakce, můžete použít na celé tělo.

Po pobytu na slunci se u dětí s ekzémem často objevují na zádech, bříšku a na hrudníku hustě vyseté droboučké pupínky. Tyto jsou způsobené teplem a zapocením. Rodiče je často zaměňují za alergickou reakci na opalovací prostředek.

Doporučení: Udělejte nejprve „test snášenlivosti“ na malé ploše ve dnech, kdy dítě není vstaveno slunci. Je to škoda, protože se zbytečně považuje za alergii na opalovací krém. Rodiče tak vyřadí z používání nákladný a kvalitní „opalovací“ prostředek.

Jak používat opalovací krémy

Opalovací prostředky nanášíme na kůži nejméně půl hodiny před pobytem na slunci, nejlépe ještě v klidu doma, než vyjdeme s dítětem ven. Za tuto dobu sluneční clony dokonale přilnou k pokožce a nastoupí vodovzdornost přípravku a nehrozí ani „vypocení sunscreenu“.

Doporučení: Opakujte ošetření sunscreenem každé 2–3 hodiny, protože jeho množství v kůži postupně ubývá. Úbytek sunscreenu je způsoben především dlouhým pobytem ve vodě, otíráním ručníkem, oděrem pískem a setřením oděvem.

Jak kombinovat emolienční prostředky a opalovací krémy

Ráno, ihned jak dítě vstane, ošetřit obličej, končetiny a celé tělo promazávacím krémem, který dítě pravidelně používá a dobře ho toleruje. Ponechat nejméně 15 minut na vstřebání emolienčního prostředku a teprve následně ošetřit sunscreenem. Přes den používat a doplňovat jen sunscreen. Jakmile dítě večer přijde domů, důkladně osprchujte celé tělo a použijte mycí prostředek pro ekzém zakoupený v lékárně (nejlépe některý ze sprchových olejů pro atopiky). Ihned po sprše (je třeba stihnout to do 3 minut – tak se vlhkost dobře „uzamkne“ v kůži) důkladně promazat znovu celé tělo a končetiny vyzkoušeným zvláčňujícím emolienčním krémem.

Doporučení: Pokud je pokožka viditelně velmi suchá, opakujeme celotělové promazání (již bez sprchy) ještě těsně před spaním.

Co by dalšího jsme pro vás připravili?